سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا ؛ بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری در ملک

در شروع بحث سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا و به‌طور خاص سرمایه گذاری در املاک، خوب است که به این جمله فرانکلین روزولت رجوع کنیم؛ «املاک دزدیدنی، گم‌شدنی یا ربودنی نیستند، خرید ملک بی‌دردسرترین سرمایه‌گذاری در دنیا است»

خرید ملک یک سرمایه گذاری مطمئن
نکته‌ای که در مورد سرمایه‌گذاری مطمئن در ایران در بخش املاک باید به آن توجه داشت این است که ماهیت ملک این‌گونه است که هم‌زمان می‌توان سود کوتاه‌مدت و بلندمدت داشت و همین ویژگی املاک را به یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است؛ اما باید در نظر داشت که انتخاب نوع ملکی که قصد خرید آن وجود دارد، بسیار تاثیرگذار است.
برای خرید یک ملک باید علاوه بر مشاوره با افراد خبره در این کار و بررسی اطلاعات مربوط به قیمت ملک، از منطقه موردنظر بازدید کرد و از نزدیک با شرایط جغرافیایی و فرهنگ آن منطقه آشنا شد. مواردی هستند که صرفاً با مشاهده میدانی، تجربه می‌شوند و در مدل‌های علمی یا مباحث تئوری کمتر قابل‌بیان هستند. آگاهی از این‌که در مجاورت ملک موردنظر چه کسب‌وکارهایی وجود دارد، در آینده چه کسب‌وکارهایی ایجاد خواهد شد و بنگاه‌های تجاری و اقتصادی در آن منطقه چقدر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این سرمایه گذاری روندی رو به رشد دارد یا رو به کاهش؛ کمک می‌کند که اطلاعات دست اولی را در مورد سرمایه‌گذاری کسب شود. این اطلاعات می‌تواند نشانه‌ای باشد مبنی بر اینکه افراد دیگر با چه هدفی در آن ناحیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و چشم‌اندازشان در کوتاه‌مدت و بلندمدت از سرمایه‌گذاری در آن منطقه چه بوده است. این مبحث تصمیم‌گیری در این مورد را برای متقاضی خرید ملک آسان خواهد کرد.
دسترسی ملک مورد مهم دیگری است که باید حتماً مدنظر داشت. برای املاک درون شهرها دسترسی راحت به ایستگاه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی یک مزیت ممتاز محسوب می‌شود و برای املاک حاشیه شهرها هم دسترسی مطلوب به جاده‌ها و بزرگراه‌‌ها می‌تواند موقعیتی عالی به آن ملک بدهد. البته باید در نظر داشت که اگر ملک شما دقیقاً در جنب یک بزرگراه باشد ممکن است موقعیت خوبی نباشد ولی اگر با فاصله مناسبی از بزرگراه و با یک دسترسی مناسب به آن باشد، ملک مطلوب‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.

چرا سرمایه‌گذاری در املاک؟
یکی دیگر از مواردی که سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات را در ایران به گزینه‌ای مطلوب تبدیل می‌کند این است که ایران کشوری با نرخ تورم بالا است که تقریباً هرساله این نرخ تورم با افزایش هم مواجه می‌شود. در این صورت ارزش سرمایه شما در بازه چندماهه تا یک‌ساله با افزایش قابل‌توجهی مواجه می‌شود و در ضمن با توجه با کاهش ارزش پول، سرمایه و دارایی شما با کاهش ارزش مواجه نمی‌شود.
برخی افراد هم هستند که بین سرمایه‌گذاری در بازار بورس و خرید سهام با سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات دچار تردید هستند. آیا این افراد باید سرمایه گذاری در املاک را به سرمایه‌گذاری در بورس ترجیح دهند؟ پاسخ مثبت است. املاک و مستغلات کم‌ریسک‌ترین حوزه برای سرمایه‌گذاری است درحالی‌که سرمایه‌گذاری در بورس ممکن است فرد را با مشکلات عمده‌ای مواجه کند.

مشکل اول این است که برخلاف مسکن به‌عنوان مسئله‌ای که هر شخص هر روزه با آن در ارتباط بوده و مربوط به زیست روزمره افراد است، بورس یک مبحث کاملاً تخصصی و تابع مدل‌های علمی و دانش تخصصی است. بورس از دنیای زندگی روزمره افراد به دور است و وارد شدن به آن با ریسک فراوانی همراه خواهد بود. کسب دانش در مورد بورس پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود و از طرفی مشکل دیگر آن است که برای ورد به این بازار سرمایه بالایی هم مورد نیاز است. همچنین به دلیل نوسانات بازار و تاثیرپذیری بورس از اتفاقات سیاسی یا اجتماعی روز، امکان این‌که در یک بازه زمانی کوتاه حتی در حد یک شب، سرمایه شخص از بین برود هم جزو مشکلات دیگر این بازار است. مواردی که ذکر شد می‌تواند به اشخاص این اطمینان را بدهد که برای سرمایه گذاری مطمئن و به‌خصوص سرمایه گذاری مطمئن در ایران حوزه املاک و مستغلات را انتخاب کنند.

شاخص DOM یا Day On Market چیست؟

در بازار مسکن شاخص دی‌او‌ام به مدت‌زمانی گفته می‌شود که یک ملک برای فروش گذاشته شده است. اگر این شاخص در یک منطقه روند کاهشی داشته باشد به این معنی است که بازار ملک در آنجا در حال رشد است. نکته مهم در مورد این شاخص این است که روند کاهشی شاخص و رشد بازار ملک قبل از افزایش قیمت‌ها رخ می‌دهد. درک این شاخص می‌تواند کمک بزرگی برای یک سرمایه گذاری مطمئن در حوزه املاک باشد.

روی چه ملکی سرمایه‌گذاری کنیم؟
 بعد از در نظر گرفتن شاخص ذکر شده باید به موارد دیگری هم توجه کرد. برای مثال افرادی که به دنبال سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا در بازار املاک و مستغلات هستند گاهی اوقات برای انتخاب بین خرید ملک مسکونی یا تجاری مردد می‌شوند و می‌خواهند بدانند که کدام گزینه برای آن‌ها بهتر است و به سوددهی بیشتری می‌رسد. برای رفع تردید این اشخاص باید گفت گزینه مناسب‌تر قطعاً ملک تجاری است. ازجمله ویژگی‌های مثبت ملک تجاری نسبت به ملک مسکونی این است که برای خریدوفروش این نوع از املاک و مستغلات نیازی به صبر کردن برای فرا رسیدن فصل نقل و انتقالات نیست و در هر زمانی مشتری‌های زیادی برای خرید ملک تجاری وجود دارند. این ویژگی باعث می‌شود که بتوان ادعا کرد که خرید ملک تجاری یک سرمایه‌گذاری مطمئن در ایران است.
سرمایه‌گذاری در بخش املاک تجاری و زمین‌های رو به رشد شهری و حاشیه شهری این مزیت را دارد که علاوه بر سوددهی تضمینی و مشتری‌های آماده خرید، املاکی هستند که زحمت و درگیری کمتری را برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌کنند. برای مثال فردی که به‌تازگی وارد حوزه سرمایه‌گذاری مستغلات و املاک شده است اگر کار خود را با خرید ملک مسکونی آغاز کند و قصد بازسازی و فروش دوباره ملک مسکونی را داشته باشد، باید علاوه بر سرمایه‌ای که صرف خرید ملک می‌کند، سرمایه هم را صرف بازسازی آن کند. در ضمن اگر بخواهد کیفیت کار مطلوب باشد شخصاً باید درگیر پروسه بازسازی شده و به‌طور کامل درگیر این فرآیند شده و خود کار را انجام دهد. همچنین باید از مراحل ساخت و تیم‌های بازسازی شناخت پیدا کند که این مورد هم مستلزم صرف انرژی و وقت زیادی خواهد بود.